Zoznámte sa s pasívnym domom
Pasívny dom je taký dom, ku ktorého prevádzke nie sú potrebné bežné vykurovacie systémy. Teplo čerpá zo slnečného žiarenia, ktoré prechádza oknami, z elektrických spotrebičov a osôb v dome. Potreba na vykurovanie pasívneho domu nie je vyššia než 15 kWh/m2 ročne. Pre porovnanie, u nízkoenergetického domu je to 15 až 50 kWh/m2 ročne. Ďalej sa môžete stretnúť s pojmom nulový dom, čo je označenie pre dom s potrebou na vykurovanie nižšou než 5 kWh/m2 ročne. Tie sa ale v Českej republike príliš nestavajú.
U pasívneho domu je veľmi dôležitá vzduchotesnosť. Nevetrá sa klasicky oknami - čerstvý vzduch privádzame automatickým vetraním s rekuperáciou tepla. Z odvádzaného vzduchu rekuperácia odoberá teplo, ktoré následne využíva na ohrev čerstvého vzduchu z vonku. Potreba tepla sa tak veľmi znižuje a vy šetríte na energiách. Ďalšou výhodou je, že pri správnom riadenom vetraní nehrozí riziko vzniku vlhkosti a následne aj plesní.
Investovať, alebo neinvestovať do pasívneho domu?
Predtým než prikývnete na pasívny dom, rozmyslite si, či sa Vám to oplatí. Všeobecne sa dá povedať, že pasívne domy sú drahšie o 20-30 % oproti energeticky efektívnym domom. Dá sa teda spočítať, za koľko rokov sa Vám investícia do pasívneho bývania vráti. Teda za predpokladu, že za túto dobu nedôjde napríklad k poruche rekuperácie a ďalších zariadení, ktoré by potrebovali opravu.
Papierové výpočty sú samozrejme lákavé, ale málokedy sa ich predpovede vyplatia. Väčšinou musíte počítať s návratnosťou investície dvakrát až trikrát dlhšou, než je vypočítaná doba. Dom musí byť absolútne precízne postavený, inak sa doba opäť predlžuje. Naviac musíte v dome vedieť bývať, to znamená dodržovať určité zásady (napr. nevetrať oknami). Rozhodne by ste sa ale nemali stať otrokom svojho domu. Všetky tieto faktory by ste pri rozhodovaní, či si zaobstarať pasívny dom, mali zvážiť.