Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Drevostavby na kľúč z produkcie spoločnosti RD Rýmařov predstavujú úplne moderný a výhodný spôsob bývania spĺňajúci všetky súčasne štandardy.
Je vôbec možné zaobstarať si vlastné bývanie, ktoré bude spĺňať parametre plnohodnotného rodinného domu, bude energeticky úsporné, ekologické, kvalitné a navyše lacné? Drevostavby RD Rýmařov nám to umožňujú! Vďaka modernej technológii a použitému materiálu je výstavba našich rodinných domov veľmi rýchla a náklady sú nízke. Samozrejmosťou je pre nás dodržiavanie prísnych stavebných noriem, zaručujúcich dlhú životnosť drevostavby a jej odolnosť voči poveternostným vplyvom. Preto garantujeme tepelnú pohodu v zime, ale aj počas letných mesiacov.
Výborné izolačné vlastnosti domu Vám prinesú úspory za energie. Vďaka zdravým materiálom a dobrým projektovým riešeniam sa v našich drevostavbách budete cítiť príjemne.
Pozrite si katalóg a vyberte si z ponuky našich drevostavieb!
Hlavné výhody drevostavieb RD Rýmařov
- Štýlový a moderný vzhľad - nepredstavujte si žiadne "chalupy"!
- Extrémne rýchla výstavba - bývanie do 1 mesiaca!
- Veľmi výhodná cena - ponúkame plnohodnotné rodinné domy aj pod 75 000 €!
- Energeticky úsporné stavby - šetríte stovky eur za energie!
- Informujte sa o ďalších dôvodoch, prečo stavať s nami.
Výhody drevostavieb už teda poznáte. Takže čo Vám bráni začať premýšľať o niektorom z mnohých modelov RD Rýmařov ako o vážnom kandidátovi na Váš rodinný dom? Možno ste pod vplyvom niektorej z mnohých mylných predstáv, ktoré o drevostavbách panujú. Ich dôsledkom je fakt, že sa u nás stavia menej ako 1% stavieb z dreva, zatiaľ čo v susednom Rakúsku a Nemecku je to medzi 10 a 15%, v USA 60%, v Škandinávii a Kanade dokonca vyše 70%. Nepodliehajte mýtom a radšej si prečítajte, ako je to v skutočnosti! O uvedenie vecí na pravú mieru sme požiadali odborníka na slovo vzatého, Ing. Jana Rezace, výkonného riaditeľa Nadácie drevo pre život..
Vyvraciame 9 mýtov okolo drevostavieb
Mýtus č. 1: "Drevený dom má menšiu životnosť ako murovaný"
Drevostavby pretrvávajú stáročia a z hľadiska životnosti sú plne porovnateľné so stavbami z iných materiálov. Záleží od účelu, pre ktorý je staviame a tiež na starostlivosť, ktorú im venujeme po dobu ich existencie. O všetko, čo nám má dobre slúžiť, sa musíme poctivo starať - na to ľudia radi zabúdajú. Samozrejme aj moderné drevostavby musia spĺňať prísne zákonné a normové požiadavky na pevnosť, stabilitu a životnosť.
Mýtus č. 2: "Drevostavby sú náchylnejšie k požiarom"
Drevo ako každý materiál pri určitej teplote naozaj horí, ale technická norma konštatuje, že drevené konštrukcie sú požiarne odolné. Znie to ako paradox, ale nie je to tak zložité. Zuhoľnatená povrchová vrstva vznikajúca pri požiari na nosných prvkoch (trámoch) totiž bráni ďalšiemu plameňu (u objemných drevených kusov prenikne oheň do zhruba dvoj až troj-centimetrovej hĺbky a jeho ďalší postup sa výrazne spomalí alebo zastaví, pretože povrchová vrstva zuhoľnatie a bráni prístupu kyslíka).
Pri požiari je najnebezpečnejší pre obyvateľov vzplanutie interiéru, nábytku, textilu a spotrebičov. Dalo by sa povedať, že drevo horí predvídateľným, spočitateľným, do určitej miery riaditeľným spôsobom. Čo je jeho obrovská výhoda pri hasení požiaru. Túto skutočnosť zahŕňajú všetky technické normy, podľa ktorých sa musia drevostavby realizovať. Moderné drevené konštrukcie sú veľmi odolné voči požiaru. Oceľové konštrukcie sa rúcajú úplne náhle, neočakávane a prakticky naraz. Parametre každej drevenej budovy musia zaručiť dostatočnú dobu na evakuáciu ľudí - vždy v priebehu desiatok minút. To hasiči dobre vedia. V USA sú preto po 11. septembri v niektorých prípadoch oceľové skelety budov chránené dokonca drevenými obkladmi!
Mýtus č. 3: "Drevostavby ľahko podľahnú hubám a červotočom"
ôžu - ak sú navrhnuté a realizované bez dostatočných skúseností, často svojpomocne, a následne sa o ne riadne a pravidelne nestará. Každý dom, aj murovaný, bez údržby časom zchátrá a podľahne skaze. Stavbu moderného dreveného domu musíte realizovať s odborníkmi. Základným predpokladom sú kvalitné vedomosti a skúsenosti architekta i realizačnej firmy.
Prioritou je dokonale zvládnutie konštrukčných detailov a znalosť princípov takzvanej "konštrukčnej ochrany dreva", aby sa zamedzilo vnikaniu vlhkosti do konštrukcie a ochránili sa konštrukčné prvky pred prúdiacim vzduchom. Konštrukčná ochrana má vždy prednosť pred chemickou. Drevo a výrobky z neho nesmú byť navrhové do miest, kde nemôžu z povahy veci obstáť, napríklad pod úroveň terénu. Nevyhnutná je tiež technologická disciplína pri realizácii.
Prioritou je dokonale zvládnutie konštrukčných detailov a znalosť princípov takzvanej "konštrukčnej ochrany dreva", aby sa zamedzilo vnikaniu vlhkosti do konštrukcie a ochránili sa konštrukčné prvky pred prúdiacim vzduchom. Konštrukčná ochrana má vždy prednosť pred chemickou. Drevo a výrobky z neho nesmú byť navrhové do miest, kde nemôžu z povahy veci obstáť, napríklad pod úroveň terénu. Nevyhnutná je tiež technologická disciplína pri realizácii.
Mýtus č. 4: "Drevostavby majú horšie tepelno - izolačné vlastnosti než stavby murované"
Skutočnosť je presne opačná! Keď zakúrite v drevenom dome, máte v ňom skoro okamžite teplo. Naopak murovaný dom musíte vykurovať niekoľko hodín, než sa v ňom zahrejete, pretože teplo sa najskôr akumuluje v stenách. Väčšina, a to aj katalógových projektov, má neporovnateľne lepšie tepelno-izolačné vlastnosti než ich murované náprotivky. Vyplýva to z princípu konštrukcie - zvyčajne drevený rám vyplnený kontaktnou izoláciou. Je tu teda integrovaná zložka nosná a tepelnoizolačná. Drevené stavby sú ľahké a zvyčajne horšie akumulujú teplo, to však môžete považovať za prednosť - u drevostavby ohrievate ekonomicky rovno vnútorný objem vzduchu, teplo sa tak neukladá najskôr do ťažkých konštrukcií ako pri murovaných stavbách. Ak chcete teplo akumulovať, vedia to aj drevostavby - vložením murovanej alebo betónovej časti.
Mýtus č. 5: "Drevostavby nemôžu byť moderné, vyzerajú ako hájovne, drevenice či zruby"
Moderný dom na báze dreva vyzerá vždy podľa toho, ako sa zhodne predstava osvieteného záujemcu (stavebníka, staviteľa, investorskej firmy) o funkčnosti takéhoto domu s výtvarnou potenciou architekta, znalého konštrukcií drevostavieb a praktickými skúsenosťami a schopnosťami projektanta. Tradičná forma zrubu alebo zrubové chalupy je technologicky aj výtvarne dávno prekonaná.
Mýtus č. 6: "Montované drevostavby vyzerajú ako neslávne preslávené Okáli"
Bohužiaľ Okáli sú v mysli stavebníkov hlboko uložené ako odstrašujúci príklad už zastaranej konštrukcie drevostavby. Vývoj je však dnes úplne inde, je to ako porovnávať trabant s oktáviou. Nové, certifikované materiály, technológie, systémy vykurovania, vzhľad i prevedenie posunuli drevostavby úplne iným smerom ako spomínané Okáli.
Mýtus č. 7: "Stavby z dreva predstavujú iba provizórium a nie sú určené na trvalé bývanie"
To súvisí s tradíciou víkendového chalupárstva, od ktorej by ste sa mali pri hodnotení stavieb z dreva čo najrýchlejšie odpútať. Takéto presvedčenie o využití dreva sa ľuďom z panelových domov ťažko vyvracia. Ale to, čo sme si tu už povedali, by mohlo aspoň mladších ľudí podnietiť k tomu, aby sa zamysleli, v čom chcú so svojimi deťmi bývať. Skúsenosti zo sveta ukazujú, že neexistuje druh stavby, ktorý by nebolo možné s výhodou realizovať z dreva, vrátane rozsiahlych administratívnych budov, nákupných centier a športových hál.
Mýtus č. 8: "Používanie dreva na stavbu domov poškodzuje životné prostredie"
Je zvláštne, že ľuďom viac vadí lúka, na ktorej vyrastie nový les a spestrí tak krajinnú mozaiku, ako kameňolom, ktorý hyzdí krajinu už na diaľku a v ktorom nevyrastú už žiadne nové kamene. Na výrobu jednej hlinené tehly, jedného kilogramu cementu, vápna, skla betónu, ocele sa spotrebuje oveľa viac energie ako na jeden drevený trám. Stavby z dreva sú z jedinej plne obnoviteľnej suroviny.
V súčasnosti máme dvojnásobnú celkovú zásobu dreva v lesoch než za prvej republiky. Pritom mieru využitia dreva v stavebníctve máme horšiu ako napríklad Portugalsko, ktoré je skoro bez lesov. Ročné prírastky dreva v našich lesoch sú o jednu štvrtinu vyššie ako jeho plánovaná ťažba. Takže o poškodzovanií životného prostredia alebo neúmernom výrube nemôže byť ani reč. Problémom je, že pre drevo nevieme nájsť odbyt na domácom trhu.
Mýtus č. 9: "Drevostavby sú určené len pre nízkopríjmové skupiny"
Záleží na uhle pohľadu. Zase tu pôsobí historická tradícia, tentoraz o rôznych "salašoch" a "zemljankach", v ktorých skutočne bývali chudobní alebo starí ľudia. Investíciu do rodinného domu stále chápeme ako viacgeneračnú akumuláciu rodinného alebo "rodového" kapitálu. Trúfam si povedať, že v dlhšom časovom horizonte Vám drevostavba prinesie väčší komfort zdravého bývania za celkovo nižších prevádzkových nákladov. Dobre postavený dom na báze dreva Vám totiž ušetrí značné výdavky za energie, čo by pri stále stúpajúcich cenách malo riadneho hospodára rozhodne zaujímať.